Exkluzivní přístup k nejnovějším trendům

Přihlaste se k odběru newsletteru od AI-TOMATICA a získejte zdarma bezplatné konzultace a tipy a rady, jak využít moderní technologie k zefektivnění vašeho podnikání.

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím s tím, že AI-TOMATICA s.r.o. bude zpracovávat údaje o mé e-mailové adrese. Informace o zpracování mých osobních údajů zde.

robotic medical hand

Robotika ve zdravotnictví: jsme na prahu revoluce?

Robotiku lze ve zdravotnictví využít různými způsoby ke zlepšení péče o pacienty a pomoci zdravotníkům při jejich práci. V tomto článku se podíváme na některé z těchto způsobů.

Asistenční roboti

Jako první jde o tzv. asistenční roboty, kteří asistují zdravotníkům při jejich péči o pacienty. Mohou jim pomáhat např. při zvedání a přenášení pacientů z místa na místo, monitorování pacientových známek života či asistovat při chirurgických zákrocích. Tzv. robotické exoskelety – v podstatě „vnější kostry“ – mohou poskytovat oporu pacientům při rehabilitačních cvičeních. Dovážecí roboti mohou zdravotníkům přivážet náčiní a potřebné věci. V neposlední řadě může jít o tzv. robotické společníky (Companion robots), kteří mají terapeutickou funkci, mají dodávat pacientům emocionální podporu a pomáhat jim s pocity osamělosti např. po ztrátě blízkého nebo při delších pobytech v nemocnici. Mezi tento typ robotů patří např. velice roztomilý robot PARO.

Chirurgičtí roboti

Roboti mohou být použiti k provádění chirurgických zákroků nebo k asistenci při nich. Nejznámější je pravděpodobně chirurgický systém da Vinci, vyvinutý společností Intuitive Surgical. Ten se skládá z robotických ramen ovládaných konzolí, na které sedí chirurg, a převádí pohyby rukou chirurga na přesné, zmenšené úkony, což umožňuje složité manévry přes malé řezy. Přitom chirurgovi poskytuje 3D vizualizaci pro lepší přesnost operací. Systém je široce používán pro minimálně invazivní zákroky, jako je prostatektomie a gynekologické operace.

Vedle systému da Vinci lze zmínit ještě např. systém Mazor X používaný při operacích páteře. Ten využívá pokročilé zobrazování a robotické rameno, které pomáhá chirurgům při přesném umísťování šroubů a implantátů během zákroků na páteři. Celkově zvyšuje účinnost a bezpečnost zákroku.

Rehabilitační roboti

V neposlední řadě lze uvést rehabilitační roboty. Ty pomáhají pacientům rychleji a efektivněji se zotavit po úrazu či nemoci. Mezi takové roboty patří např. EksoGT, což je exoskelet navržený tak, aby pomáhal osobám se slabostí nebo ochrnutím dolních končetin. Pomáhá uživatelům získat zpět schopnost stát a chodit tím, že jim poskytuje robotickou podporu a trénink chůze. Dále lze zmínit např. robotické zařízení AMADEO, které slouží pro rehabilitaci ruky a prstů. AMADEO vede ruku pacienta řadou pohybů a cvičení cílených na konkrétní místa ruky či prstů a usnadňuje rehabilitaci tím, že podporuje sílu, koordinaci a obratnost tam, kde je to potřeba.

Závěrem

Toto jsou jedny z mnoha možných aplikací robotiky ve zdravotnictví. Jako vždy připomínáme, že nejde o definitivní výčet, ale o pouhý náčrt. Hranice jsou neomezené a možnosti použití robotiky a dalších nových technologií ve zdravotnictví a dále závisí pouze na naší fantazii a schopnostech. My v AI-TOMATICA se specializujeme na to, abychom naše schopnosti uplatnili při realizaci vašich nápadů. Přemýšlíte o začlenění robotiky či umělé inteligence do vašeho podnikání? Kontaktujte nás a zažádejte si o návrh řešení zdarma.

Více o našich službách
Chci návrh IT řešení zdarma

Nejčastější otázky ohledně uplatnění robotiky ve zdravotnictví

1. Je robotika ve zdravotnictví bezpečná?

Ano, zavádění robotiky ve zdravotnictví může být bezpečné, pokud jsou dodržovány správné pokyny, předpisy a opatření pro zajištění kvality. Důsledné testování, dodržování protokolů kybernetické bezpečnosti a průběžné monitorování robotických systémů přispívá k zajištění jejich bezpečnosti a účinnosti v různých aplikacích ve zdravotnictví.

2. Může robotika vyřešit nedostatek pracovníků ve zdravotnictví?

Ano, robotika ve zdravotnictví má potenciál ulehčit přetíženým zdravotníkům tím, že automatizuje rutinní úkoly, pomáhá při fyzicky náročných činnostech a zvyšuje celkovou efektivitu provozu. Robotické technologie mohou zvýšit produktivitu, což umožní zdravotníkům více se soustředit na kritické úkoly v péči o pacienty a snížit riziko vyhoření.